17/06/2026
srebrenicki_inferno

Večeras je u JU “Kulturno-sportski centar” Zavidovići izveden oratorij “Srebrenički inferno”, muzičko-scensko djelo koje na potresan način svjedoči o tragediji i patnji žrtava genocida počinjenog u Srebrenici u julu 1995. godine.

Srebrenički inferno” se smatra jednim od najznačajnijih ostvarenja klasične muzike na prostoru Balkana koje tematizira ratna stradanja i kolektivnu traumu.

Na sceni KSC Zavidovići okupilo se više od stotinu izvođača iz različitih ansambala i udruženja.

U izvedbi su učestvovali članovi Mješovitog simfonijskog orkestra iz Zenice, hor Havd, Gradski hor Kasiopeja, vokalni solisti te glumci Selma Ćosić i Mirza Bajramović, KUD Željezara i KUD Mošćanica, solisti Hanah Žerić, Ahmed Juhić i Merjem Durić, svi pod dirigentskom palicom Aldine Aganović.

Nažalost, uprkos izuzetno važnoj i emotivnoj tematici srebreničkog inferna i obilježavanju 30 godina od genocida u Srebrenici, večerašnja posjeta u KSC Zavidovići bila je ispod očekivanja.

Podijelite vijest: